Търсене чрез филтриране

Полета за подробна настройка на търсенето:

Църква ,,Свето Благовещение Богородично”        , гр. Разлог, община Разлог        

Църква ,,Свето Благовещение Богородично”        , гр. Разлог, община Разлог        

Вид на съдържанието: Изображения
Община: Разлог
Област: Благоевград
Институция: Югозападен университет "Неофит Рилски"

История на проучването:

Няма данни кога е регистрирана църквата за паметник на културата.

 

Характеристика на обекта:

„Свето Благовещение Богородично“ е българска православна църква, главен храм на град Разлог. Построена е по образец на Варненската митрополия и е един от най-представителните храмове в Пиринския край.

Към края на XIX век съществуващата в Мехомия църква „Свети Георги“, става малка за нуждите на нарасналото българско население в градчето. Иконом Никола Ангелов Опашков оглавява инициативата за изграждане на нов храм. В 1909 година търговецът Никола Каназирев дарява на Мехомийската българска община нива за построяване на нова църква.

След освобождението на Разлога в 1912 година е създаден инициативен комитет за изграждане на новия храм, подпомогнат от местната власт. Отец Коста Чилев внася предложението на епархийския наместник свещеник Коста Коев до министъра на държавните имоти за дарение на земята за храм „Св. св. Кирил и Методий“ и приют със сиропиталище и старопиталище към него. Градежът започва в същата 1914 година, но е прекъснат и по-късно възобновен. На 1 октомври 1926 година е решено църквата да носи името „Благовещение Богородично“. Проектант е архитект Борис Жабленов.

Новата църква е осветена на 5 ноември 1939 година от митрополит Борис Неврокопски. Църквата има застроената площ 710 м2. Дворът е почти 4 декара. Иконописването на олтара е дело на Стефан Юлиевич Шарич от София. Цялостното ѝ изографисване приключва в 2000 – 2008 г. от екип художници реставратори, начело със Здравка Чобанова от Разлог.

Камбанарията е висока 26 м. Благой Максимов поема разходите за два големи свещника и три камбани с надпис „Дарение от братя Благой, Михаил и Георги Иванови Максимови“. Най-голямата камбана е 300 кг, средната – 118 кг, а малката – 75 кг.